وصول وجه چک‌
با توجّه به قانون وصول وجه چک‌ با اصلاحات سال ۱۳۸۲، دارنده‌ چک می‌تواند بعد از دریافت گواهی عدم پرداخت از بانک مربوط، به طرفیّت صادرکننده‌‌ چک، اقدام به طرح شکایت کیفری کند. البتّه، طرح شکایت کیفری منوط به این است که، دارنده‌ چک مواعد شش ماهه را رعایت کرده باشد. یعنی؛ اوّلاً: ظرف شش ماه از تاریخ صدور چک، برای وصول وجه چک‌ آن به بانک مراجعه کرده باشد؛ ثانیاً: بعد از مراجعه به بانک و دریافت گواهی عدم پرداخت، اقدام به طرح شکایت کیفری کند. (مادّه‌ی ۱۱ قانون صدور چک). بدیهی است که، شکایت کیفری فقط علیه صادرکننده‌ چک امکان‌پذیر است. و بنابراین، علیه سایر اشخاص، یعنی؛ ضامن و ظهرنویس، نمی‌توان اقدام به شکایت کیفری کرد.
اقامه‌ی دعوای مدنی از طریق تقدیم دادخواست:
دارنده‌ چک، در هر حال، حقّ اقامه‌ دعوا علیه صادرکننده‌ چک را دارد. که این امر، با تقدیم دادخواست به دادگاه‌های عمومی حقوقی و طبق تشریفات قانون آیین دادرسی مدنی صورت می‌گیرد و عموماً دارندگان چک از این روش، به عنوان آخرین مرحله استفاده می‌کنند.
اقدام از طریق دایره‌ اجرای ثبت:
با توجّه به این‌ که، چک «در حکم اسناد لازم‌الاجرا» است؛ لذا، دارنده‌ چک می‌تواند از طریق دایره‌ی اجرای ثبت درخواست صدور اجرایّیه علیه صادر‌کننده‌ی چک نماید. (مادّه‌ ۲ قانون صدور چک).

چک

چک

یکی از مشکلات حقوقی در جامعه، که خیلی از شهروندان به نوعی با آن درگیر هستند، «دعاوی مربوط به چک و چک‌های برگشتی» است که طبق قانون به چهار طریق می‎توان برای وصول وجه چک‌ اقدام کرد.

در صورتی که، چک بنا به دلایلی، با گواهی عدم پرداخت از سوی بانک مواجه شود، دارنده‌ی‌ چک برای مطالبه‌ی وجه آن و رسیدن به حقوق خود، از «چهار طریق» می‌تواند اقدام کند:

وصول چک

با توجّه به قانون وصول وجه چک‌ با اصلاحات سال ۱۳۸۲، دارنده‌ چک می‌تواند بعد از دریافت گواهی عدم پرداخت از بانک مربوط، به طرفیّت صادرکننده‌‌ چک، اقدام به طرح شکایت کیفری کند.

البتّه، طرح شکایت کیفری منوط به این است که، دارنده‌ چک مواعد شش ماهه را رعایت کرده باشد. یعنی؛

  • اوّلاً: ظرف شش ماه از تاریخ صدور چک، برای وصول وجه چک‌ آن به بانک مراجعه کرده باشد؛
  • ثانیاً: بعد از مراجعه به بانک و دریافت گواهی عدم پرداخت، اقدام به طرح شکایت کیفری کند. (مادّه‌ی ۱۱ قانون صدور چک).

بدیهی است که، شکایت کیفری فقط علیه صادرکننده‌ چک امکان‌پذیر است. و بنابراین، علیه سایر اشخاص، یعنی؛ ضامن و ظهرنویس، نمی‌توان اقدام به شکایت کیفری کرد.

 

وکیل چک – چگونه از کیفری شدن چک جلوگیری کنیم

یکی از مهمترین اسناد مالی که در بین افراد جامعه رد و بدل می شود چک است، این برگ به ظاهر ساده که تنها با نوشتن چند عدد و رقم و یک جمله کوتاه تبدیل به یک برگ باارزش معادل با پول رایج و رسمی کشور می شود، می تواند خطرات زیادی را برای صادرکننده و دریافت کننده چک ایجاد کند و نباید به سادگی از این برگ مالی گذشت، سالیانه تعداد زیادی مجرمان مالی هستند که به علت ندانستن قوانین و ارزش همین سند مالی به زندان افتاده و دچار مشکلات بسیار زیادی در زندگی و معیشت خود می شوند و معمولاً پس از اتفاق افتادن چنین حوادثی به سراغ وکیل چک می روند ولیکن باید گفت همانطور که در سلامت جسم شما پیشگیری بهتر از درمان است، در سلامت زندگی تان از مسائل و مشکلات مالی نیز پیشگیری بهتر از درمان است.

با یک وکیل چک مشورت کنید

اگر از آن دست افرادی هستید که به تازگی دسته چک گرفته و یا از قبل آن را داشته اید ولی قوانین مربوط به آن را نمی دانید حتماً با یک وکیل چک مشورت کنید، دانستن تنها چند نکته ریز و کوچک که زمان زیادی هم از شما نمی گیرد می تواند باعث شود تا چک صادره از سمت شما از یک چک با پیگرد کیفری به چک حقوقی تبدیل شود و شما از مشکلات پس از پیگردهای کیفری در امان باشید.

تعریف چک

به موجب ماده 310 قانون تجارت چك نوشته‌ای است كه به موجب آن صادركننده وجوهی را كه در نزد محال‌علیه دارد كلاً یا بعضاً مسترد یا به دیگری واگذار می‌نماید.

در مورد چک سه رکن اصلی وجود داشته و این ارکان هرکدام وظایفی به عهده داشته و با رعایت نکاتی کوچک می توانند معامله ای امن تر انجام داده و پولشان را در امنیت بیشتری رد و بدل کنند.

صادر کننده چک: صادر کننده چک همان کسی است که با مراجعه به بانک و ارائه مدارک و با وجود استعلامات خاصی که می بایست از طرف بانک صورت پذیرد اقدام به گرفتن دسته چک می نماید، چک تنها با امضای دارنده چک معتبر بوده و اگر فردی اقدام به جعل امضا نماید، دارنده چک می تواند با اثبات جعل امضا از پرداخت آن مبرا شود ولیکن اگر دسته چک و یا برگی از آن گم شود می بایست سریعاً با مراجعه به مراجع قضایی مفقودی و یا سرقت آن را اعلام نمود تا اگر احیاناً چک مورد سوء استفاده واقع شود سریع‌تر بتوان اثبات نمود.

دریافت کننده چک و یا گیرنده چک: گیرنده چک کسی است که چک صادر شده از طرف صادرکننده آن را دریافت نموده و آن را به عنوان پول در قبال معاملات استفاده می نماید، و یا کسی که چک را به ارث برده و یا با پشت نویسی به وی منتقل شده است، بر اساس قانون تنها کسی که می تواند برای چک برگشتی اقدام کیفری نموده و به اصطلاح شکایت کیفری نسبت به چک نماید گیرنده چک است.

محال علیه: به محل نگهداری پول که در چک صرفاً بانک است محال علیه گفته می شود.

هر کدام از این سه رکن دارای وظایفی هستند که با انجام درست آنها معاملات و تبادلات پولی به  شکل مطمئن تری انجام می گردد، می توانید در این مورد با وکیل چک مشورت نموده و یا برای اطلاعات بیشتر مقالات همین سایت و یا دیگر سایتهای حقوقی را مطالعه نمایید.

سوالی دارید؟

با ما تماس بگیرید!